fbpx
Klinika stomatologii Warszawa Wola

Bezpieczne usunięcie amalgamatu Warszawa Wola

Wypełnienie zębów alagmitowych warszawa wola

Bezpieczne usunięcie amalgamatu

Amalgamat to materiał używany w stomatologii od ponad 150 lat, zawierający srebro, miedź, cynę oraz rtęć, która jest toksyczna dla naszego organizmu.

Mimo zapowiedzi Unii Europejskiej o zakazie jego stosowania do roku 2018, tak się nie stało. Należy jednak podkreślić, że jego użycie jest zabronione u kobiet w ciąży, matek karmiących piersią i dzieci do lat 16

Amalgamat ma liczne wady – nie łączy się ze szkliwem zęba ani z zębiną, co prowadzi do powstawania szczelin między plombą a tkanką zęba, umożliwiających wnikanie bakterii próchnicotwórczych. Często również powoduje przebarwienia tkanek zęba na kolor siny z powodu ciemnej plomby. Zawartość metali sprawia, że amalgamat łatwo przewodzi ciepło, co może wywoływać ból podczas spożywania bardzo ciepłych lub zimnych posiłków. Jego właściwości rozszerzalności mogą również prowadzić do pęknięć cienkich ścian zęba.

Bezpieczne usunięcie amalgamatu

Bezpieczne usunięcie amalgamatów wymaga ścisłego przestrzegania procedur ochronnych. Jeśli amalgamaty są usuwane bez odpowiednich zabezpieczeń, może dojść do uwalniania i wchłaniania znacznych ilości toksycznych, nieorganicznych par rtęci. Często skutkuje pojawieniem się nowych dolegliwości, takich jak bóle stawów i mięśni, czy chroniczne uczucie zmęczenia.

Niezbędne jest odpowiednie przygotowanie do procesu usunięcia amalgamatów. Pomimo zastosowania środków bezpieczeństwa, całkowite uniknięcie wdychania par rtęci jest niemożliwe. Dlatego ważne jest, aby wspomagać organizm odpowiednimi składnikami odżywczymi, co ułatwia eliminację toksyn.

Proces usuwania wypełnień z amalgamatu – metodyka SMART

Ekstrakcja plomb amalgamatowych jest procesem skomplikowanym z uwagi na ich toksyczność. Kluczowe jest stosowanie właściwego protokołu bezpieczeństwa podczas usuwania tych wypełnień. W tym celu opracowano protokół SMART, który przedstawia wytyczne bezpiecznego usuwania plomb amalgamatowych, zmniejszając ryzyko ewentualnych komplikacji. Protokół SMART zawiera szereg zaleceń dotyczących środków ostrożności:

  • Przestrzeń pracy dentysty usuwającego wypełnienia amalgamatowe musi być wyposażona w systemy filtracji powietrza;
  • Osoby obecne w trakcie zabiegu powinny być wyposażone w fartuchy ochronne i pokrowce;
  • Ekipa dentystyczna powinna używać rękawic ochronnych nitrylowych, wolnych od lateksu;
  • Pracownicy powinni również mieć specjalistyczne maski ochronne;
  • Podczas zabiegu konieczne jest użycie obfitych ilości wody, co pomaga zmniejszyć ilość uwalnianych oparów rtęci;
  • Wypełnienia amalgamatowe należy usuwać w jak największych fragmentach, aby proces ten był jak najefektywniejszy;
  • Do wymiany plomb konieczne jest stosowanie koferdamu, co pozwala na izolację zęba i zapobiega dostaniu się wysokich stężeń rtęci do ust pacjenta.

Ceny usług stomatologii zachowawczej

Klinika stomatologii Warszawa Wola
ZabiegCena
Wypełnienie zęba małe350 zł
Wypełnienie zęba średnie400 zł
Wypełnienie zęba duże450 zł
Wypełnienie przyszyjkowe350 zł
Licówka kompozytowa800 zł - 1500 zł
Odbudowa kompozytowa - bonding500 zł - 1000 zł 1 ząb
Znieczulenie50 zł
RTG Punktowe40 zł
Pantomogram90 zł
Opatrunek40 zł
Konsultacja u specjalisty150 zł
Usunięcie amalgamatu(bez nowego wypełnienia)100 zł

Często zadawane pytania

Jest to zasadniczo największa zaleta plomb amalgamatowych. Były one całkowicie refundowane przez NFZ. Trudno więc się dziwić, że tak wiele osób w Polsce posiada właśnie takie plomby. Jednocześnie współcześnie dużo pacjentów wymaga wymiany wypełnień amalgamatowych.

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, a chodzi tutaj mianowicie o ich skład. Amalgamat stomatologiczny zawiera w swoim składzie rtęć, która jest metalem o bardzo wysokim stopniu toksyczności. Dodatkowo plomby amalgamatowe stosowane w leczeniu próchnicy osłabiają zęba, przez konieczność agresywnej preparacji ubytku z dużym marginesem zdrowych tkanek. Tymczasem nowoczesne wypełnienia kompozytowe wymagają jedynie dokładnego usunięcia próchnicy. Dlatego w dzisiejszych czasach wybierz plombę światłoutwardzalną.

Emitowanie oparów rtęci w czasie zabiegu bez przestrzegania procedury smart to norma. Jeżeli jednak gabinet dysponuje odpowiednim sprzętem i w dodatku działa zgodnie z opisanym powyżej protokołem SMART, to zasadniczo ryzyko zakażenia rtęcią spada do minimum.

Wiele badań w tym temacie wskazało jednoznacznie na fakt, że wypełnienia amalgamatowe są w gruncie rzeczy bezpieczne. Nie mniej jednak rtęć kumuluje w organizmie dlatego, że w niewielkiej ilości jest ona uwalniana z tego typu plomb, co może skutkować poważnymi schorzeniami zdrowotnymi.

W największym stopniu toksyczną rtęć uwalnia odkruszanie się tego typu wypełnień. Doświadczony stomatolog powinien podczas przeglądu stomatologicznego zwrócić uwagę na ich pękanie. Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet ciężarnych i matek karmiących.

ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA

Dołącz do naszego newslettera i odbierz kod rabatowy -10% na Twój pierwszy zabieg! Zapisując się, będziesz na bieżąco z najnowszymi promocjami, trendami i specjalnymi ofertami. Nie przegap okazji, zapisz się już dziś!

Klinika medycyny estetycznej i stomatologii Warszawa Wola

KONTAKT

ADRES

GODZINY OTWARCIA

PON. – PT. 8:00 – 21:00
SOBOTA 9:00 – 18:00
NIEDZIELA 9:00 – 17:00

UMÓW WIZYTĘ PRZEZ BOOKSY

ZAOBSERWUJ NAS NA SOCIAL MEDIACH!

Strona ©Health&Beauty Clinic stworzona przy pomocy Royal Elementor Addons